Во име на бог – ја олеснил црквата каде бил благајник за милион евра


Едно лице е осомничено дека од  Белградско-карловачката архиепископија осомничен е дека проневерил црковни пари. Осомничениот не е свештено лице туку работел како благајник. 

pariКривичното дело е откриено со вондреден попис на благајната по што е повикана полиција. По истрагата уапсен е  благајникот, а се претпоставува дека украл еден милион евра и тоа од касата на архиепископијата си земал и динари и децизи. вкупно си се офајдил за 19,5 милиони динари, 40.000 швајцарски франци, 50.000 американски долари и 890.000 евра.

се проверува дали бил сам или пак се работи за поголема група на лица кои ја олеснувале црквата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1