Во Индонезија откриен многу посилен облик на вирусот птичји грип


Во последниот месец во Индонезија угинаа повеќе од 300.000 птици од посилен облик на вирусот птичји грип.
Ветеринарот Сиукур Иванторо изјави дека од подтипот на вирусот птичји грип Х5Н1, кој е многу посилен од познатиот вирус и оти подвидот е причина за масовното угинување на пајките во земјата
Тој истакна дека за тоа ги известил и индонезиските здравствени власти, како и Светската здравствена организација.
Според СЗО од птичји грип од 2003 година до денес починале вкупно 357 луѓе, од кои 157 во Индонезија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1