Во Канада падна првиот снег


Првиот снег, кој обично жителите на Канада го очекуваат на крајот на октомври, вчера заврна во западниот дел на земјата.

Како што велат од Националната метеоролошка служба, во неколку градови во провинцијата Алберта, конкретно во најголемиот Калгари, паднале меѓу пет и 10 сантиметри снег.

kanada snegЈугозападниот дел на Алберта вчера беше зафатен од студен бран, поради што дојде и до врнежи од снег.

Само еден ден претходно, во неделата, температурите во во овој реон достигнаа до 24 степени Целзиусови.

Обично првиот снег во Алберта доаѓа кон крајот на октомври.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1