Во Кина старт на најбрзата железница во светот (Видео)


Меѓу Пекинг и главниот административен центар градот Гуангжоу, во Кина денеска пуштена во употреба најдолгата железничка пруга за брзи возови во светот .

kina vozжелезничката пруга е долга 2.200 километри. Брзината 300 километри на час. А го намалува патувањето од Пекинг до Гуангжоу од сегашните 22 часа на 8 часа.

До 2015 година според планот треба да биде завршена изградбата на четири главни магистрали, кои ќе бидат дел од главната мрежа на брз железнички транспорт. Две од нив ќе ја поврзуваат земјата од исток кон запад и две од север на југ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1