Во Шведска отвориле болница за силувани мажи


Властите во Шведска ја отвориле првата во светот болница за мажи, повредени од злосторства на сексуална основа, соопшти шведското издание Local.doktorka-seksi-pacijent

Медицинска институција е отворено вчера во Стокхолм при учество на претставници од водечки партии во земјата. Предвидено е медицинската помош за настраданите мажи да се дава  бесплатно.

“Ние сме многу возбудени дека откривме прва ваква институција по болницата за жени, жртви на силување. Таа е првата во Шведска и сметаме дека е првата во светот “- ги цитира весникот зборовите на прес секретарот на Либералната партија Расмусен Јунланд.

Според официјалната криминална статистика во 2014 година на територијата на Шведска се формирани 370 дела за сексуални напади врз мажи и момчиња . Шведска е на прво место во Европа по бројот на силувањата. Оваа статистика се дебатира на највисоко политичко ниво, забележува Local.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1