Во среда е Свети Тома – ова никако не смеете да го правите!


Православните верници во среда го прославуваат светиот апостол Тома, во народот познат како Томинден, сеќавање на светиот Тома, еден од дванаесетте апостоли.sv_toma11-82448

Свети Тома го ширел христијанството најпрвин во Палестина, а пота и во Персија и во Индија, каде што бил убиен со копје. Неговите мошти во четвртиот век биле пренесени во градот Едеса, а потоа и во Царград.

Многу семејства овој ден го одбележуваат како своја куќна слава, а како еснафска слава во минатото го прославувале дрводелците, бочварите, коларите, столарите, бунарџии , ѕидарите… итн. Во некои краеви се верувало дека тој штити од волци, но поважно е што на овој ден не се оди никаде и оттогаш постои изреката „Свети Тома седи дома“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1