Водата замрзнала толку брзо што рибите замрзнале пливајќи (Фото)


Еден Норвежанец на северот на државата се Шетал со кучето и забележал дека јато риби биле замрзнати во водата блиску до брегот

Bd3eMUvCAAAJPlPТемпературата на воздухот била -8 степени Целзиусови и во комбинација со изразито силен студен источен ветер е доволно за краток период водата во морето покрај норвешкиот остров Ловунда да се замрзне.

Замзрнувањето било многу брзо, а овој момент бил регистриран од Инголф Кристиансен додека Шетал со својот миленик. Фотографијата брзо се раширила низ социјалните мрежи.

Стручњаците оваа несекојдневна појава на замрзнување на јатото риби е дека тие бегале од некој предатор во плитката вода, пренесе Јутарњи лист.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1