Војник вработен во АРМ, објавувал лажни вести на Фејсбук


Креаторот на лажни вести од Куманово Слаѓан „Цаго“ Бојковски, кој се споменува како централна фигура во истражување на холандскиот сервис за откривање на лажни вести „Њузчекерс“, е вработен како професионален војник во АРМ, потврдија од Генералштабот на АРМ за САКАМДАКАЖАМ.МК.

„Лицето кое се споменува во написите во медиумите е вработено како професионален војник во АРМ од јануари 2002 година“, велат од АРМ.

Пред да биде објавено истражувањето, Схенк го исконтактирал Бојковски за мрежата за лажни вести и добил одговор дека „сите во Македонија секако тоа го прават“.

Војникот од Куманово, како што вели белгискиот програмер Мартен Схенк кој го направи истражувањето, стои зад мрежа од сајтови за лажни вести што допреле со милиони луѓе, најмногу во Америка, со говор на омраза за мигранти и муслимани. Заедно со семејството и пријателите, тој ги ширел лажните вести преку Фејсбук и Твитер, дел отворено, дел со лажни профили на социјалните мрежи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1