Волмарт доаѓа во Македонија?


Најголемиот ланец на супермаркети од САД, Волмарт е во преговори да купи мнозинскиот удел од турската компанија Мигрос која се јавува како сопственик на ланецот супермаркети Рамстор

ramstorwallmart

Како што пишува Скопје инфо, зделката се проценува над 4 милијарди долари.

Мигрос има 888 супермаркети, хипермаркети и дисконтни продавници во Турција, но и продавници во Азербејџан, Казахстан и Киргизистан, како и во Македонија, а компанијата според податоците од пред 4 години, вработува 14.800 лица.

Во моментов Рамстор има мрежа  на 7 супермаркети во Македонија,  од кои 3 во Скопје, 3 во Тетово и еден во Струга.

Скопје Инфо

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1