Вонемирувачко Фото – ликвидираните сведоци во случајот Харадинај


На фотографиите кои ги објави српскиот портал Телеграф се телата на убиените сведоци во случајот против Рамуш Харадинај. 19 убиства после кои сите потенцијални сведоци се откажале од сведочење пред трибуналот.

Фотографиите се навистина вознемирувачки – може да ги погледнете на следниот ЛИНК

 Сите потенцијални сведоци биле ливидирани –

Исмет Мусај  – убиен 2001.

Sadik Murići – убиен 2002.

Весељ Муричи – убиен 2002

Беким Мустафа и Авни Ељазај – убиени 2002

Смаиљ Харадај – убиен 17 февруари 2002 во заседа кај Пеќ.

Тахит Земај (убиени и синот Енис и братот Хасан) 4. јануари 2003

Иљир Сељмај и сопругата на неговиот брат Ферида убиени со огнено оружје исто така во заседа кај Пеќ.

Сабахете Тољај и Исуф Хакаљ припадници на KPS, убиени ноември 2003

Садик Мусај убиен 1 февруари 2005

Синан Мусај исчезнал на 14 јуни 2005 за време на судирите на Косово како припадник на FARK.

Џеладин Мусај убиен 16 јуни 2005 кај бензиската Молика во селото Расиќ Кујтим Бериша настрадал во сообраќајна несреќа кај Подгорица во 2007.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1