Вонредна владина седница за уставни измени


Владата пред малку потврди дека денеска ќе ја одржи 92-та вонредна седница со единствена точка на дневниот ред -Предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за изменување и дополнување на Уставот на Република Македонија.

Владиниот предлог ќе биде доставен до Собранието, каде што е потребно двотретинско мнозинство, односно 80 пратеници да гласаат за измените.

ВМРО-ДПМНЕ не отстапува од претходно искажаните ставови дека нема да поддржат промени на Уставот, а премиерот Заев и натаму најавува дека ќе продолжат консултациите со пратениците, и ако нема договор ќе се оди на предвремени избори.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1