Воздушно перниче уби возач


Обдукцијата утврдила дека металниот диск од воздушното перниче му го пресекол вратот на возач во Тексас и го убил за време на мал судир со мала брзина, минатиот месец во Хјустон.vozdusno-pernice

Институтот за форензика заклучил дека возачот немал никакви други тешки повреди, и дека неговата смрт не е случајна, објавено е вчера.

Хондата која ја возел, од 2002 година, имала воздушно перниче произведено од извесна јапонска фирма. Тие перничиња се надувуваат со многу сила, поради што може да се распадне металниот канистер со гас за надувување.

Досега 6 лица загинале, а 64 се повредени на тој начин.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1