Вознемирувачка фотографија: Млад хрватски фудбалер почина на тревникот


Уште една тажна вест од светот на фудбалот.

Синоќа почина младиот хрватски фудбалер Ален Памиќ, син на тренерот на Истра, Игор Памиќ и брат на фудбалерот на Динамо, Звонко.

pamic23 годишниот Ален синоќа паднал додека играл мал фудбал, и починал. Причина за неговата смрт е срцев удар. Ален од претходно имал проблеми со срцето, поради кои неколку пати паѓал на тревникот. Последниот натпревар го одиграл на 16-февруари, против Локомотив, кога и по трет пад паднал поради проблемите со срцето.

Проблемите започнале на 18-ти ноември 2010 година кога бил член на Сtандард Лиж. Алан паднал за време на тренингот и едвај го реанимирале, а белгискиот клуб го раскинал договорот со него. Од лекарите сепак добил зелено светло да продолжи да игра, но повторно имал напад за време на фудбалски натпревар.

И покрај тоа, лекарите и по втор пат му одобруваат да игра. За синоќа повторно поради срцев напад, 23 годишниот фудбалер трагично да го заврши својот живот.

pamic_12

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1