Вознемирувачко фото: Делови од тела и органи сведочат за хоророт што се случил на пругата


Одејќи кон местото екипата на Вечер на еден километар после местото на несреќата налета уште една екипа од 15-тина мигранти, кои што во последен момент го избегнаа возот

Телата на настраданите мигранти се подигнати и се однесени во Велес. На местото на трагедијата сеуште има траги кои свдочат за хоророт што се случил на пругата. Делови од тела и органи, крвави траги, расфрлана облека и храна, мобилни телефони. Од она што може да се види на местото е дека мигрантите можеле да се тргнат од возот затоа што станува збор за прав дел од пругата, но најверојатно, поради заморот, не го ни регистрирале возот кој ги покосил.
voz zrtvi pruga

Foto – Vecer.mk

ОЈО Велес информира дека од првичните сознанија добиени од групата од десетина лица кои од непристапниот околен шумски терен се приближиле до пругата при вршењето на увидот, добиени се сознанија дека се работи за мигранти од Сомалија и од Авганистан кои се движеле по пругата во група и во моментот кога го слушнале звучниот сигнал тие успеале да го избегнат ударот на возот скокајќи од пругата во околниот простор.

Вечер

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1