ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Постепено наоблачување. Попладне и навечер дожд


Април го започнуваме со релативно топло и генерално сончево утро низ земјава. Умерена оглачност има восеверните делови од земјата. Температурата која УХМР ја измери во 7 часот е следната:nebo sonce

11°С Тетово

10°С Скопје

8°С   Виница, Прилеп и Претор

7°С   Крива Паланка

6°С   Битола

5°С   Гевгелија

4°С   Струмица

1°С    Берово

Наоблачувањето од север ќе продолжи во текот на денот, а попладне и навечер може да се очекува и слаб дожд во делови од северниот и западниот регион.

Ќе дува умерен, а повремено и засилен ветер од северен правец.

Максималната темпрература ќе биде нешто пониска во северната половина од земајта и ќе има вредност околу 12°С. На југ ќе биде потопло. Југозападниот регион очекува максимална околу 13°С, додека југоисточниот крај највисоката дневна температура ќе има вредност околу 19°С.

Meteopro.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1