ВТОР КРУГ ЗА ИВАНОВ И ПЕНДАРОВСКИ


По првичните резултати објавени од ДИК и од партиските штабови јасно е дека ќе има втор круг од претседателските избори на 27 април.

pendarovski_ivanovПо првичните резултати објавени од ДИК и од партиските штабови јасно е дека ќе има втор круг од претседателските избори на 27 април. Во вториот круг одат кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Ѓорге Иванов и Стево Пендаровски, кои освија најголем број од гласовите.

Во вториот круг победник ќе биде оној кандидат што ќе освои повеќе гласови, но под услов излезноста на гласачите да е најмалку 40 отсто од вкупниот број на запишани гласачи во Избирачкиот список. Доколку овој услов не биде исполнет, целата процедура за претседателските избори се повторува.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1