Yahoo ќе ве информира кога државата сака да ве хакне


Yahoo е уште еден од технолошките гиганти кој им даде ветување на своите корисници дека ќе им испраќа предупредувања кога службите на државата ќе се обидат да ги „хакнат“ и да им ја нарушат приватноста со следење на нивната комуникација.yahoo _sad_1346424219_420x0

Целта е да заштитат корисниците од се поагресивниот пристап на властите во собирање на информации за граѓаните, најчесто без оправдана причина и без налог на суд.

Telefoni.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1