За 10 минути НАПРАВЕТЕ си сами гумени бомбони (Видео)


Во сад за готвење сипете половина чаша ладна вода, две супени кажици (20 грама) желатин и 85 грама желатин во боја со арома.gumeni-bom

Гответе околу пет до десет минути на среден оган внимавајќи желатинот да не почне да врие.
За целото време мешајте, а потоа исклучете го оганот и сипете го желатинот во тегла за да се разлади. Отстранете ја пената.

Во силиконска модла со облик на мечиња (или било каков друг облик по ваша желба) сипете го желатинот, а потоа ставете ја модлата во замрзнувач и оставете ја 15-тина минути. И вашите гумени бомбони се веќе подготвени!

Ако сакате, во мешавината може да додадете и една мала лажичка сок од лимон.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1