За да имате пари во 2016 овие намирници мора да ги имате на новогодишната трпеза


Покрај традиционалната руска салата, свинското печење, зелка салата, торта, на трпезата треба да се најде место за риба и грозје.

Еве кои се симболите на овие намирници.gozba studenti frlena hrana
Грозје
Грозјето пред се е симбол на здравје и сила, па се препорачува веднаш по 12 да изедете зрно грозје, за секој месец по едно, како во годината секој месец би биле здрави.
Риба
Бидејќи и за Нова Година трае постот, рибата би требало да најде место на вашата трпеза. Таа има симбол на движење без препреки, па ви наговестува година во која едноставно ќе пливате во сите работи.
Свинско месо
Свинското месо е симбол на богатство.
Зелена салата
Поради својата зелена боја симболира на хармонија, природа и добра среќа како и долговечност.
Торта
Поради големото количество на шекер кое го содржи, симболира на слатка година.
Она што се препорачува е да избегнете новогодишна трпеза од животни со пердуви бидејќи имаат крила па симболираат на среќа која ги напушта.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1