За да не гледаат жени на Eвреите во Израел им продаваат замаглени очила – Фото


Ултраортодоксните Евреи веќе не мора да стравуваат дека ќе си ја извалкаат душата ако “случајно” погледнат разголени жени – сега доволно е да си купат специјални очила, кој се затемнети, го заматуват погледот и и да прошета пред нив разголена жена нема ништо да видат.


Строгите фундаменталистички толкување на еврејскиот закон подразбираат посебни места за мажите и жените во автобуси, одвоени тротоари и јавни површини, како и забрана за каков било контакт помеѓу мажите и жените кои не се во брак.

Во населбите каде што живеат поборниците на овој начин на живот, жените мора да носат долги здолништа и блузи со долги ракави. Посебно религиозна е областа Меа Шарим во Ерусалим каде се продаваат овие очила.

по улиците дури и шетаат патроли наречени ” патроли на скромноста” а сега се продаваат и овие очила. За нив велат дека не го попречуваат движењето бидејќи на неколку метри се гледа добро но се што е одалечено е заматено и непрепознатливо, чинат само 6 долари. Нивното стакло е обичн, но на него има залепено налепница поради која  изгледаат како да се со стакло слично на пивско шише.

Еве како изгледаат овие очила – фотографијата ја објави израелски сајт кој нуди да се купат и преку интернет.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1