Италијанка стана прва жена со 8 пати учество на Олимпијада


Репрезентативката на Италија во кајак, Јозефа Идем е прва жена која досега 8 пати учествувала на Олимпијада.

47 годишната кајакарка прв пат учествувала во Лос Анџелес во 1984. и тогаш освоила бронзен медал.

Во Атланта во 1996 исто така се закитила со бронза.

Во Сиднеј 2000 освоила злато, а во Атина 2004 и во Пекинг 2008 сребрен медал.

Share Button

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1