Tag Archives: italija

Италијанка 20 години ја примала пензијата од својот мртов сопруг

Една италијанка ставена е во куќен притвор откако било откриено дека уредно си ја подигнувала пензијата иако тој починал уште во 1991 година.

______________________________________________________________________________________________________

Ги шокирал туристите: Скокнал од балкон со транспарент против премиерот (Видео/Фото))

Марсело ди Финисио на куполата пристигнал со цел да протестира против италијанскиот премиер Марио Монти. Ја прескокнал оградата и на една ивица го поставил транспарентот.

______________________________________________________________________________________________________

Македонски државјанин во Италија заклал брачна двојка

МВР потврди дека од Интерпол добиле известување за апсењето на 28-годишниот Абдуљ Алили осомничен за убиство на брачна двојка.

______________________________________________________________________________________________________

Шерон Стоун се онесвестила на модна ревија – итно пренесена во болница

  Шерон Стоун била итно однесена во болница во Милано, Италија во саботата откако се онесвести за време на модната ревија на Fendi.

______________________________________________________________________________________________________

Италијанските судови осудија 23 припадници на ЦИА

Највисоката судска истанца во Италија ја поддржа одлуката на пониските судови со која се осудуваат 23 државјани на САД, поради киднапирање на осомничени за тероризам.

______________________________________________________________________________________________________

Италијанците барaат: Французи, вратете ни ја нашата Мона Лиза!

Во Италија е покрената кампања за враќање на Мона Лиза на Да Винчи во “родниот град” Фиренца, во петицијата до сега се собрани 150.000 потписи.

______________________________________________________________________________________________________

Дупки во законот или либерален бран, Србин со геј брак до италијанско државјанство

Стрејт бура во Италија, миланската полиција го признала бракот на Џорџe и Адријан иако во оваа земја се забранети хомосексуални партнерства.

______________________________________________________________________________________________________

Сама против мафијата: Жена која не знае да молчи!

Рози во регионот на Реџо Калабрија држела ресторан и клуб, а локалната мафија сакале во нив да делат дрога. Но, таа не дозволила. Последиците? Не можете ниту да ги замислите какви биле!

______________________________________________________________________________________________________

Атлетиката е кралица на спортот – а нашите атлетичари како питачи (писмо)

Ова е тажна репортажа за реалноста на македонската атлетика и односот на челните луѓе на АФМ кон спортистите кои ја претставуваат Македонија во странство.

______________________________________________________________________________________________________

Мадона се сели во Италија!?

Мадона ќе се сели  во Рим, ова се новите шпекулации за вонвременската поп кралица. Дека таа размислува да живее во италијанската престолнина говори и фактот што во последниов период постојано разгледува понуди за куќи и вили во потрага по нов дом.

______________________________________________________________________________________________________

Мафијаш изрешетан на полна плажа

„Петнаесетгодишно момче поврзано со наполитанската мафијашка организација „Камора“ е убиено на плажата во близина на местото Терацина, летувалиште кое се наоѓа јужно од Рим. „Вистинската ликвидација“, предизвика паника на полната плажа“, пренесуваат италијанските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Еве како била мачена 13 год Mакедонка во Италија – Трст виа Скопје приказна во живо

Купување невести, застарени обичаи, крвави чаршафи, тепање, – вака Италија ја опишува денеска Македонија и обичаите во нашата земја.

______________________________________________________________________________________________________

13 годишна Македонка продадена за 3000 евра во Италија – ја силувале и гореле со струја

Италијанската полиција успеа да спаси 13 годишна Македонка која била продадена од страна на нејзиното семејство за брак во Венеција, по што истата била злоставувана од страна на 17 годишно момче кој требало да и биде иден сопруг.

______________________________________________________________________________________________________

Хаос на италијанските аеродроми, патниците заглавени на терминалите

Италијанската компанија “Винд Џет“, која е во сериозни финансиски проблеми, ги суспендираше сите свои летови и стотици патници останаа блокирани на аеродромите.

______________________________________________________________________________________________________

Тројца мажи уверени дека се татковци на едно бебе

Тројца мажи, кои се појавиле во една болница во Палермо, со желба да бидат во тек на пораѓањето на една млада Сицилијанка и секој од нив уверен дека детето е негово.

______________________________________________________________________________________________________

Хитлер вино се продава во Италија

Жена чии роднини починале во логорот во Аушвиц била шокирана кога во една продавница во Италија открила дека се продава вино со ликот на Хитлер на етикетите.

______________________________________________________________________________________________________

Во Италија со закон забрането навредување на машкоста!

Италијанскиот суд го прогласи за кривично дело изрекувањето на навреди на сметка на туѓа машкост, а со тоа Италијанците ќе може да го тужат секој оној што ќе ја навреди нивната гордост.

______________________________________________________________________________________________________

Италијанка стана прва жена со 8 пати учество на Олимпијада

Репрезентативката на Италија во кајак, Јозефа Идем е прва жена која досега 8 пати учествувала на Олимпијада.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1