Хитлер вино се продава во Италија


Жена чии роднини починале во логорот во Аушвиц била шокирана кога во една продавница во Италија открила дека се продава вино со ликот на Хитлер на етикетите.

Cindy Hirsch оф Филаделфија била на одмор во местото Гарда во Италија каде ги забележала вината во една локална продавница.

Едно од вината се викало ‘Mein Kampf’ по познатата книга на диктаторот, друго се викало ‘Ein volk, ein Reich, ein Fuhrer’ (еден народ, една империја, еден фирер). На фотографиите на етикетите е Хитлер во различни пози па дури и со наци поздравот.

Кога жената изреагирала бурно и го прашала сопственикот зошто продава нацистичко вино, тој одговорил ,, госпоѓо тоа е историја исто како Мусолини и Че Гевара.,,

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1