Tag Archives: хитлер

Нацистите планирале да разнесуваат градови со помош на „вселенско огледало“

Иако звучи како ситуација од филмовите со Џемс Бонд, нацистите имале план да создадат гигантско вселенско оружје кое би ги користело сончевите зраци. Огледалото широко два километри требало, како лупа, да ги фокусира сончевите зраци на целта. Фотографиите од списанието „Life“ од 1945 година им покажаа на читателите како експертите од американската војска ги откриле […]

______________________________________________________________________________________________________

Целосно се отвори: Шварценегер призна дека му се воодушевувал на Хитлер

Познатата акциона ѕвезда Арнолд Шварценегер, во моментов се наоѓа во фаза на признавање на се и сешто.

______________________________________________________________________________________________________

Грција бара оштета од Германија за злосторствата што им ги направил Хитлер

Грција се закани дека ќе бара милијарди фунти оштета од Германија за воените злосторства за време на Втората светска војна.

______________________________________________________________________________________________________

Мртов ладен си ја крстил продавницата ХИТЛЕР – ставил и кукаст крст

сопственици се двјаца Индијци. Еден од нив Rajesh Shah вели дека поим нема кој бил Хитлер а продавницата ја крстил по надимакот на дедото на неговиот партнер.

______________________________________________________________________________________________________

Хитлер вино се продава во Италија

Жена чии роднини починале во логорот во Аушвиц била шокирана кога во една продавница во Италија открила дека се продава вино со ликот на Хитлер на етикетите.

______________________________________________________________________________________________________

Олимпијците по стапките на Хитлер!? – Хитлер го вовел носењето на олимпискиот факел

Пренесувањето на факелот стана вистинска традиција на Олимписките игри, но малкумина знаат дека всушност идејата за оваа штафета на пренесување до градот во кој се одржува спортската манифестација потекнува од озлогласениот нацистички водач Адолф Хитлер.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1