Tag Archives: italija

Невреме и одрони однели животи во Австрија и Италија

Силна бура која ги погоди Австрија и северна Италија за време на викендот, однесе два живота во италијанскиот регион Јужeн Тирол

______________________________________________________________________________________________________

Над 100 млади со факултет, од Центар Жупа и Дебар заминуваат во Италија

Неможноста да најдат работа соодветна на нивното образование, ги приморува младите високобразовани кадри од местата како Дебар и Центар Жупа, да заминат во странство каде што го гледаат својот просперитет и иднина, пренесува Радио слободна Европа.

______________________________________________________________________________________________________

Парична казна ако на маж во Италија му кажеш дека ,,нема му*а,,

Италијанскиот врховен суд донел одлука – ако на маж му кажеш дека нема му*а тоа е прекршок и ќе се казнува со парична казна. Причина – тоа било навредливо за мажите.

______________________________________________________________________________________________________

Гори цела планета – пожари во Грција, Шпанија, Турција, Црна Гора

Блаканот врие. Високите температури кои го зафатија неделава предизвикаа разгорување на многу шумски пожари кои беснеат по планините.

______________________________________________________________________________________________________

Италија со Кредитен рејтинг „Нула“

Остар пораст на трошоците на задолжување на финансиските пазари предвидува агенцијата “Мудис“ која го намали кредитниот рејтинг на Италија од А“ на Баа2, две нивоа над статусот “безвредно“.

______________________________________________________________________________________________________

Џорџ Клуни отруен со храна во Италија

Џорџ Клуни и Стејси Кеиблер иако не штедат на скапи ресторани кога се во Италија сепак биле затруени од храна во еден ресторан. Не настрадале само глумецот и неговата девојка туку и сите присутни на забавата.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Шпанците ги прегазија италијаните – станаа европски прваци со 4-0

Шпанците буквално ги прегазија италијаните и станаа европски прваци.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1