Парична казна ако на маж во Италија му кажеш дека ,,нема му*а,,


Италијанскиот врховен суд донел одлука – ако на маж му кажеш дека нема му*а тоа е прекршок и ќе се казнува со парична казна. Причина – тоа било навредливо за мажите.

Одлуката е донесена по долгогодишната правна битка на двајца роднини. Додека се суделе во судот и се карале и едниот му рекол на другиот, кој е адвокат, немаш му*а. Овој си поднел тужба.

,, освен што е вулгарен овој термин и навредува, индицира на недостаток на машкост и на слабост на неговиот карактер,, изјавил судијата кој ја донел пресудата.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1