Италијанските судови осудија 23 припадници на ЦИА


Највисоката судска истанца во Италија ја поддржа одлуката на пониските судови со која се осудуваат 23 државјани на САД, поради киднапирање на осомничени за тероризам.

Египјанецот Албуа Омар бил фатен во акција изведена во Милан, која била под организација на Централната Истражувачка Агенција ЦИА.

Со ова Италијанските власти практично ја отворија можноста да нивните колеги ид Америка да побараат екстрадиција на нивните државјани поради тоа што биле исцрпени сите правни механизми за можност за каква било жалба.

Ова е прва светска одлука во светот во која се осудени поединци со антитерористички активноси на ЦИА. Американските државјани се осудени во остуство во постапка која траела речиси три години. Тие никогаш не биле во притвор во Италија. Главниот италијански обвинител Армандо Спатаро ја поздрави ваквата одлука на судот и наведе дека со ова се покажало дека постапката на државјаните на Америка не се во склоп со правото на демократија.

Share Button

Tags: , , , ,

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1