За кој стих Марина Туцаковиќ доби дури 100.000 евра?


Марина Туцаковиќ е најдобриот текстописец во регионот, но сумата која ја доби за само еден стих ги надминува границите на научната фантастика.marina_thumb_medium500_340

Станува збор за песната која Неда Украден ја отпеа во осумдесеттите, „Зора је“. Пејачката Неда Украден раскажа како нејзиниот голем хит на Марина Туцаковиќ и донесе преку 100.000 евра.

Песната ја напиша покојниот Ѓорѓе Новковиќ и ние двајца неколку пати се скаравме околу самиот наслов на песната. Прво ја нарековме „Јоване, зора је“, па „Милане, зора је“. Последната и конечна верзија беше и остана „Зора је“. На крајот ја викнав Марина Туцаковиќ која напиша само еден стих, и тоа „Суза је из ока канула“. Неа тој стих до сега и донесе преку 100 илјади евра! – рече Неда.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1