ЗА НЕГОВИТЕ ЧУДА ЗБОРУВА ЦЕЛ СВЕТ: Денеска се слави Свети Василиј Острошки


Денеска е Св. Василиј Острошки.

Свети Василиј Острошки е родум од Попово Село во Херцеговина, од родители прости но благочестиви. Од малечок беше исполнет со љубов кон Божјата Црква, а кога порасна отиде во требињскиот манастир на Успение на Пресвета Богородица и прими монашки чин. Набрзо се прочу со својот сериозен и редок подвижнички живот, зашто себеси си налагаше подвиг врз подвиг, сѐ потежок и потежок.

Подоцна го посветија за епископ Захумски и скендериски, наспроти неговата волја. Како архиереј прво живееше во манастирот Тврдош и оттаму како добар пастир го утврдуваше своето стадо во православната вера, чувајќи го од турската свирепост и од латинското лукавство. А кога непријателите многу го притеснија, а Турците го разорија Тврдош, се пресели во Острог, каде што тврдо се подвизуваше, оградувајќи го своето стадо со непрестајни молитви. Се упокои мирно во Господ во 16 век. Неговите мошти останааа цели и целебни, нераспадливи и чудотворни до денешен ден. Чудата на гробот на Св. Василиј се безбројни. Кон неговите мошти притекнуваат и христијаните и муслиманите и наоѓаат исцеленија во најтешките маки и болести. Секоја година на Педесетница во Острог станува голем народен собир.

Острошкиот манастир во Црна Гора го посетуваат верници од сите религии и поклонувајќи се пред неговите мошти многумина успеале да се излекуваат.

Уште поголемо чудо и доказ за светоста на Василиј е чудотворната моќ на неговото тело. Тој, кој во својот земен живот личел повеќе на ангел отколку на човек, го воздигнал својот дух до престолот Божји, а своето тело го обесмртил. Тоа свето тело за време на земското живеење било храм на светиот дух, а по разделувањето со душата, станало ризница на благодети.

Многу верници од долниот до горниот манастир одат пеш, односно одат боси низ шумската патека, која е со камења и земја и на тој начин прават подвиг за да ја добијат милоста на светецот.Реки од верници го посетуваат манастирот во кој што доаѓаат пешки, а голем процент од посетителите се брачни парови кои што не можат да имаат деца. Но, не е мал и бројот на жените кои што после посетата на вечната куќа на прочуениот светец останале бремени, а сите до една веруваат дека токму свети Василиј ги благословил, па останале бремени.Се верува и дека виновата лоза која што расте покрај карпите на прочуениот манастир е лековита, поточно дека нејзините плодови ја лечат неплодноста.

Многумина веруваат дека ако се заколнат на Свети Василиј дека ќе одат на Духовден во острошкиот манастир, нивната болест или болеста на нивните блиски ќе исчезнат „како со рака однесени“.

Ако решите да побарате помош од овој светец, од утре треба да почнете со строг пост кој ќе трае се до Тоица или до Духовден кога треба да одите во Острошкиот манастир и таму да се причестите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1