За влакно избегната нова трагедија – Авион со 137 патници закачи далновод во Канада


Авион излета од писта, за малку избегната нова трагедија.

Авионот на Ер Канада имал проблематично слетување, при што излетал од пистата од Халифакс. 25 луѓе се повредени, и е вистинска среќа што нема жртви. Во Ербасот „а320„ имало 137 патници и членови на посадата.air kanada nesrekja

Авиокомпанијата  AirCanada  потврди по социјалните мрежи за инцидентот со својот авион. Лет АС624 по маршрутата Торонто-Халифакс извршил принудно слетување во Халифакс, при што излегол од пистата и закачил електрични столб.

Се претпоставува дека авионот закачил во некој далновод околу пистата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1