Заев: Џиновски компании чекаат да го смениме името за да инвестираат


Премиерот Зоран Заев во вчерашното гостување на телевизија Сител рече дека 2019 година ќе биде година на економски раст, особено ако помине процесот на уставните измени.

И Грција сака да се реши овој спор. И ним им тежи. Алтернатива друга за ЕУ и НАТО нема. Јас не ни сакам да помислам дали ова ќе успее, ќе успее. Да учиме од минатото, но да гледаме во иднината. Сите индикатори ни даваат за право 2019 да ја прогласиме за година на економски раст. Ако го фатиме бранот на НАТО и ЕУ, Македoнија има одлични шанси за голем економски раст. Имаме 16 нови странски инвестиции. 250 домашни компании се поддржани од државата. Преговараме со џинови компании, кои чекаат да видат дали ќе помине овој процес. Ако не бива, овој народ ќе не бира, ако не, ќе дојдат некои подобри – рече Заев.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1