Заев: СДСМ ниту ќе учествува на избори на 5 јуни, ниту ќе ги дозволи


Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од членот на Извршниот одбор на СДСМ, Благој Бочварски, претпладнето се сретна со амбасадорот на Кралството Холандија во Република Македонија, Ваутер Пломп.zaev

Тема на состанокот беше актуелната политичка криза во Македонија, усложнета со едностраната одлука на власта за одржување избори на 5 јуни и апсурдната одлука на Ѓорѓе Иванов за аболиција на криминалниот врв на власт, соопшти СДСМ.

Заедничка е констатацијата дека погазувањето на Договорот од Пржино, чијашто цел се фер и регуларни избори, ја носи земјата кон ризични и многу штетни последици по Република Македонија и нејзините граѓани.

– СДСМ нема да учествува на нерегуларни избори, какви што ќе бидат тие на 5 јуни, ниту такви избори ќе дозволи. Во Македонија се можни само регуларни избори, со прочистен Избирачки список и медиумски реформи – рече претседателот Заев.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1