Зајакнете го имунитетот за 15 секунди – Наједноставен метод


Професор д-р Сергеј Бубновски, познатиот Московски специјалист за кинези терапија, препорачува едноставна метода за зајакнување на имунолошкиот систем: кратко тапкање со боси нозе во ладна вода!

Студен туш и ладната вода воопшто имаат долга традиција во многу култури, и со добра причина. Додека туширање и капење во топла вода е повеќе пријатна сепак, ладна вода обезбедува голем број здравствени придобивки.noze voda

Германските истражувачи откриле дека луѓето кои се тушираат секој ден по две минути во ладна вода поретко страдаат од настинки

Една студија спроведена во Прага, го истражувала ефектот на уринирање во ладна вода на млади спортисти. Тие повеќе од три пати неделно, за шест недели уринирале во вода на температура 14 степени. По овој период, тие го зголемиле бројот на два типа на бели крвни клетки – моноцити и лимфоцити, одговорни за уништувањето на различни патогени.

Студен туш оживува и дава енергија. Срцето посилно чука, има подобар проток на крвта, го лишува телото од замор. Ако  само и миење со ладна вода помага да се разбудите и да бидете свежо, замислете каков ефект има ладна вода врз целото тело!

Многу тврдат дека ладен туш го ублажува стресот и го подобрува расположението. Истражување на Универзитетот Вирџинија Комонвелт во Ричмонд (САД) покажа дека ладна вода го стимулира производството на норадреналинот, хемиска супстанца излачува од неврони и има антидепресивни својства.

методот како да го зајакнете имунитетот брзо прочитајте го на следниот ЛИНК – BABINLEK.COM 

.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1