Законот за амнестија пред уставните судии денеска


Уставниот суд денес расправа за законот за амнестија со кои се ослободија од гонење виновниците за четирите хашки случаи „Водство на ОНА“, „Липковска брана“, Гробница Непроштено“ и „Мавровски работници“.

 

Уставните судии ќе расправаат по основа на трите иницијативи за оцена на уставноста на автентичното толкување, а една од иницијативите е доставена од семејствата на дванаесетте киднапирани Македонци во 2001 година.

Пред повеќе од една година, со гласањето за автентично толкување на Законот за амнестија, пратениците на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ изгласаа да престане кривичното гонење на одговорните лица за четирите Хашки случаи кои беа осомничени за воени злосторства од 2001 година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1