Заладување и снег од вторник?


sneg-1Веќе во вторник се очекува минималната температура да биде во границите од -3°С на повисоките места, околу 2°С во поголем дел од котлините и до 5°С во југоисточниот дел од земјата. Максималната температура во овој ден нема да надмине 12°С во земјава, со тоа што низ најголем дел од земјата истиот ќе биде помеѓу 7°С и 10°С.

-Постои веројатност дека местата низ земјава на надморска височина над 400 метри ќе видат слаби снежни врнежи во вторник и среда. Но, сепак како што напоменавме претходно, рано е да се даде еднозначна прогноза за тоа дали ќе имаме врнежи од снег, пишува meteopro.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1