Завршија блокадите на третиот крак на Халкидики – Македонците може да си дојдат дома


Блокадите од земјоделците и граѓаните во близина на местото Иерисос,на почетокот од полуостровот Атос кај Света гора  завршиле.

atosСообраќајот кон туристичките места одвивал со проблеми, по споредни улици а на туристите не им било забрането движењето јави Канал 5, повикувајќи се на полициски извори.

Според извори на Канал 5 денеска нема ниту блокади ниту проблеми во делот на туристичките места Уранополис, Неа Рода, односно на почетокот на третиот крак.

Локалното население  протестираше поради одлуката за изградба на рудник за злато.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1