Земјотрес го стресе Скопје


Земјотрес со интензитет од четири степени според Европската макросеизмичка скала – 1998 е почувствуван денеска во 10 часот и 50 минути во Скопје и околината

Епицентарот на земјотресот бил на околу 50 километри северно од Скопје, на територијата на Косово, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

zemjotres

Според досегашните макросеизмички податоци, земјотресот е почувствуван во северниот дел од територијата на Република Македонија и тоа во Скопје и околината со интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала–1998

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1