Земјотрес го стресе Скопје


Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, денес во 12 часот и 45 минути, регистрира земјотрес со епицентар на околу 20 километри северно од Скопје кој потекнува од скопското епицентрално подрачје.

Според досегашните макросеизмички податоци, земјотресот е почувствуван  во Скопје и околината со интензитет од III до IV степени според Европската макросеизмичка скала, информираа од Сеизмолошката опсерваторија при УКИМ.

Magnitude ML 2.6
Region SERBIA
Date time 2014-10-07 10:45:55.5 UTC
Location 42.15 N ; 21.28 E
Depth 1 km
Distances 21 km NW of Skopje, FYR of Macedonia / pop: 474,889 / local time: 12:45:55.5 2014-10-07
9 km S of Kačanik, Kosovo/UNMIK / pop: 9,800 / local time: 12:45:55.5 2014-10-07
Global view

Source parameters provided by:
Seismological Observatory — Skopje, FYROM (SKO)

zemjotres111 Seizmogram_SKO_zemjotres_Sk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1