Земјотресот ја смали највисоката планина во светот!


Минатонеделниот земјотрес во Непал предизвика намалување на највисоките планини во свето. Планината Еверест е понизок за 2,5 сантиметри, посочува UNAVCO, непрофитен научен геолошки истражувачки конзорциумот.

mt everest

Оваа анализа се заснова на податоци од сателитите Сентинел-1A на Европската агенција за вселенски истражувања, кој беше прв во областите погодени од земјотресот и мина над него на 29-ти април.

Кога доје до подвлекувањето на две тектонски плочи, индиската и евроазиската земјина кора почна да се релаксираат, што доведе до помалку намалување на Еверест.
Професор по геологија на Универзитетот на Колорадо мисли дека Еверест е намален за само 1-2 милиметри, но тоа е затоа што на планинскиот венец Анапурна, во срцето на Непал, всушност, се зголеми за 20 сантиметри.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1