Жена заврши на суд поради летното сметање на времето


Една Германка во неделата повторно одбила да ги прилагоди своите часовници на летното сметање на времето протестирајќи против промената која во текот на изминатите 25 години повеќе пати ја донела пред суд.saat vreme

Уте Неу (59), мајката на четири деца почнала со протестите далечната 1990 година поради тоа што сметала дека пораното станување од креветот им смета и ги попречува нејзините деца. Кога децата почнала да ги доведува во училиште еден час подоцна, мајката е изведена пред суд, но судијата ја отфрлил тужбата.

Една година подоцна поради истиот престап е казнета со тогашни 1.000 германски марки.

Во рамките на кампањата оформила и група и собрала потписи, но тоа се уште не довело до резултат.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1