Жената почнала да се породува – мажот избегал, комшијата морал да ја породи (Фото)


31-годишниот Лазар Чобановиќ од селото Петровиќ во близина на Белград, во една вечер стана локален херој, но и бабица, откако во автомобил ја породил неговата 19-годишна сосетка Анета Заировиќ, чиј сопруг избегал од страв.

porodaj-tata-1328585176-93673– Во еден момент таткото на детето од задното седиште на автомобилот извика дека породувањето почнало и дека ја гледа главата на бебето, а потоа избега од возилото. Се префрлив на задното седиште, ја фатив главата на детето, го извлеков надвор и го предадов на мајката. Дури тогаш сфатив што сум направил, раскажа Чобановиќ за „Блиц“.

– Ми рече дека жена му се пораѓа, дека е предоцна да повика брза помош, па ме замоли да ги префрлам до болницата во Земун. Веднаш ги земав клучевите од автомиблот. Веќе по неколку минути возење сфатив дека и пукнал воденикот. Застанав, повикав брза помош по телефон и им ја објаснив ситуацијата, раскажа Чобановиќ, кој призна дека и тој во тие моменти беше престрашен, но тоа не го спречило да и помогне на младата Анета. – Кога бебето заплака бев пресреќен, додава на крајот.

– Утврдивме дека е родено живо девојче, тешко околу 2,5 киломграми. Двете се чувствуваат добро, никакви компликации немаше, изјави главната сестра на гинеколошкото одделение на болницата во Земун.

Ова е соседот кој не се исплашил и помогнал да се породи жената.

855338-lazar-cobanovic190613ras-foto-robert-getel-6-f

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1