Жерновски: Црквата ќе продолжи да се гради


Црквата „Свети Константин и Елена“ ќе продолжи да се гради и сé што е друго почнато со градба, изјави градоначалникот на скопската општина Центар, Андреј Жерновски.

Тој се обиде да ја смири ситуацијата во општина Центар и појасни дека за она што Владата сака допрва да го гради ќе мора да се консултира со општината, како и со граѓаните на општината.

zernovski intervju„Апелирам да се смири ситуацијата и да продолжи седницата на советот на која ќе се донесат овие одлуки“, рече Жерновски.

Според него, не доликува да се кршат прозорците во општинските бараки, а особено ако тоа е поттикнато од советниците од владејачката партија.

Дали ќе продолжи седницата, зависи од тоа дали полицијата дали ќе обезбеди услови за работа, рече Жерновски. Како што изјави, иако побарале поголем број полицајци од надлежниот командир, тој рекол дека тој ќе процени колку полицајци се потребни.

Жерновски обвини дека сево ова е оркестирано и дека граѓаните се изманипулирани поддржувајќи го тоа тврдење со многубројните инспекции кои ја мониторирале општината откако е тој градоначалник, а вчера заработил казна од четири илјади евра.

Сите советници се сé уште присутни во општинските простории и чекаат да продолжи седницата. Околу бараката има педесетина граѓани кои на секој обид да продолжи седницата удираат по прозорците. Бараката на општината ја обезбедуваат 30-тина полицајци.

Напладне кога граѓаните тргнуваа од местото каде треба да се гради црквата кон општина Центар се обрати и владиката повардарски Агатангел кој го повика Жерновски да не крева рака врз христијански објект што според него би било прв и единствен атак врз Македонската православна црква. Тој го предупреди дека доколку реши да ја урне црквата народот ќе му се собере и ќе биде лошо.

Makfax

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1