Живо: Астероид убиeц поминува крај земјата (Видео)


Астероидот Апофис, кој во 2029 и 2036 година би требало прилично да и се приближи на Земјата, оваа ноќ околу два часот по македонско време би требало да прелета најблиску до нашата планета оваа година.

Неговото поминување во живо може да го следите на овој ЛИНК.

Asteroid headed for EarthАстрономите внимателно го следат минувањето на астероидот кој првпат го привлече нивното внимание во 2004 година, а ноќеска ќе прелета на оддалеченост од 14,5 милиони километри.

Апофис е долг отприлика 300 метри, масата му се проценува на 27 милиони тони, а кога бил откриен било констатирано дека постои голема можност да удри во Земјата во 2036 година.

Таа можност подоцна е отфрлена, по деталните пресметки за неговото движење. И покрај тоа, научниците сè уште внимателно го следат бидејќи „е многу важно да дознаат што повеќе за објектот кога ќе се приближи доволно за физички опсервации“, порачуваат од НАСА.

Кога сепак би удрил во Земјата, овој астероид би предизвикал удар од 141 мегатон што е речиси трипати повеќе од ударот на најголемата нуклеарна бомба било кога тестирана.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1