Зимски ден – студ, облаци, ветер и слаб снег


Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во крајните западни делови и на планините се уште ќе има услови за провејување на слаб снег, а веќе во попладневните часови ќе има намалување на облачноста. Ќе дува умерен повремено засилен северен ветер кој повеќе ќе биде изразен долж Повардарието и во источните делови.oblaci mk 3

Утринската температура ќе се движи од минус 11 до минус три, а дневната од минус два до шест степени.

Во Скопје претпладне ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност која во попладневните часови ќе се намалува и ќе донесе претежно ведро време. Ќе дува умерен повремено засилен ветер од северен правец.

Утринската температура ќе се спушти до минус пет, а дневната ќе се искачи до четири степени.

Во наредните денови следува период на стабилно и суво време. До четврток утринските температури на повеќето места ќе бидат пониски од минус пет степени, а потоа ќе бидат во постепен пораст.

За викендот се очекува потопло време.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1