Знаењето е моќ: Американците од Тесла ќе прават суперхерој (ФОТО)


Српскиот научник има соодветно име „Висок напон“, а покрај тоа што во моментов е само концепт кој можете да го купите на маица, прашање е на време кога истиот ќе се најде на рафтовите на книжарниците како стрип-јунак.

heroj-1Она што за родителите на денешните тинејџери беа Супермен, Спајдармен и Бетмен, за нив, како што стојат работите, ќе бидат најголемите умови на 20 век.
Имено новата генерација неодамна доби нови суперхерои – научници, кои според мислењето на современите американски уметници, заслужуваат да се најдат во друштвото на одбрани, нови идоли на клинците, кои растат со комјутерите и напредната технологија, надминувајќи ги наивните модели на суперхерои, на кои „паѓаа“, нивните родители.
Интересно е дека ова е прв пат да на суперхероите им недостигаат мистични црти, кои беа карактеристични за нивните „претходници“.

Имено нема да има сомнеж околу тоа кој се крие зад маската. Меѓу бројните научници, кои несомнено го задолжија човештвото, шанса да се трансформираат добиле само тројца. Никола Теска, Алберт Ајнштајн и Марија Кири.

heroj-3heroj-2

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1