Archive by Author

ВИДЕО: Извлечен автобусот на „Еуро Бус“ од Женевското Езеро

Швајцарските пожарникари го извлекоа автобусот на струшки „Еуробус“ што падна вчера во Женевското Езеро. Според швајцарската полиција, автобусот пред да заврши во езерото бил паркиран пред маркет во местото Вевеи на нерамен терен, а патниците биле излезени. Причините за паѓањето на автобусот во езерото се уште не се утврдени, но се претпоставува дека најверојатно имало проблем со сопирачките. Автобусот […]

______________________________________________________________________________________________________

Костовски: Државата ми ја одзеде јахтата и сега со неа се вози претседателот!

Во интервјуто за хрватскиот бизнис магазин “Бизнис пипл“ македонскиот бизнисмен Трифун Костовски открива дека јахтата што му ја одзела државата, според него неправедно, сега на Охридското езеро ја користи претседателот Ѓорге Иванов и се вози со неа кога е на летување во претседателската вила Билјана. На прашањето на новинарот како се случило да остане без […]

______________________________________________________________________________________________________

Излезе тајна снимка: Шпионско беспилотно летало за малку ќе урнел патнички авион

На Јутјуб се појави до сега не видена и тајна видео снимка на која се прикажува како за „влакно“ е избегнат судир помеѓу авион во кој патувале 100 лица и беспилотно летало во Авганистан. На видео- снимката јасно се гледа дека судирот помеѓу авионот и беспилотното летало е избегнат само благодарение на присебната реакција на […]

______________________________________________________________________________________________________

Милијардер остана без ништо за само пет години

Халси Мајнор пред пет години беше милијардер, денес е човек во долгови кој ги продава и последните вреднсти кои му преостанале.Мајнор (48) е пионир на технологијата и основач на мрежата ЦНЕТ (CNET) кој ја отвори во 1993 година, а ја продаде на почетокот на финансиската криза во 2008 година за 1,8 милијарди долари, како и […]

______________________________________________________________________________________________________

Фантастичен изум – штекер на сонце (Фото)

Фантастичен изум на двајца дизајнери дизајнери Kyohu Song и Boa Oh. Закачете го овој соларен штекер на прозорецот и искористете ја соларната енергија. Дека пронајдокот е феноменален говори и фактот дека соларниот штекер може и да штеди и чува енергија, така што по 5-6 часа полнење добивате до 10 часа на употреба.  Можете да земете […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Има две години, а пее песна од „Битлси“

Има само две години, а знае да пее песна од „Битлси“. На ЈуТјуб се појави снимка како ова детенце во придржба на својот татко ја пее прочуената песна „Донт лет ми даун“. Детето се вика Диого Мељо. Погледнете зошто овој дует ги освои срцата на многумина.

______________________________________________________________________________________________________

Љубовниците од Валдаро (Фото)

Овој гроб на еден млад човек и жена кои лежат лице в лице, со своите раце и нозе испреплетени во вечна прегратка беше откриен од страна на археолози во близина на Мантова во Италија – градот кој Шекспир го одбрал за да ја смести приказната за Ромео и Јулија. Гробот датира од неолитскиот период, беше […]

______________________________________________________________________________________________________

Научниците прават суперлеќи – со нив ќе се фотографира и скенира

Научниците во Јужна Кореја развиваат суперлеќи во кои ќе бидат вградени камери со чија помош ќе се фотографира со едноставно трепкање на очите. На институтот за наука и технологија во Улсан научниците интезивно работат на развивање леќи што истовремено ќе можат да фотографираат и скенираат сè што гледате. Научниците од сребрени нано жици креирале тенки, […]

______________________________________________________________________________________________________

Лекарите кренале раце – последната прегратка на мајката го вратила во живот бебенцето (Фото)

Докторите изгубиле секаква надеж за девојче кое што било родено по 24-та недела од бременоста, велјќи дека тоа не дише и дека срцето и чукало на секои 10 секунди. Мајката во тој момент го зела бебето во рацете, за да барем во последните моменти биде со неа. бидејќи било ладно неговото тело го ставила под […]

______________________________________________________________________________________________________

Зошто кога сме мамурни јадеме бурек?

Желбата за масна храна по големо количество алкохол датира од многу одамна, потврдуваат научниците. Кога ќе се напиеме некоја чашка повеќе ја сакаме масната храна која ни дава најмногу калории во однос на другите намирници. Најчесто луѓето неможе да ги контролираат овие нагони, но кога ќе се намали дејството на алкохолот, инстиктите работат. Трезните немаат потреба […]

______________________________________________________________________________________________________

Истепано 14 год дете во Ѓорче – зошто си го шетал кучето

Меѓусоседска тензија во скопската населба Ѓорче Петров,  вчера ескалирала во непријатен инцидент, каде подебелиот крај го извлекло младо момче бидејќи си го шетало кучето на улицата, пишува Плус инфо –  Кучето извршило нужда од спротива, кај градинката обрасната со трева. Комшијата го видел тоа, излегол и почнал да го бутка син ми. Така стои и […]

______________________________________________________________________________________________________

Дете пронајде 10 илјади долари во фиока во хотелска соба

Љубопитното десетгодишно дете Тајлер Шефер најде десет илјади долари во фиока во хотелска соба во Канзас Сити, каде што се сместил со неговиот татко. – Тој е едно од оние деца кои  мораат се да видат, изјави за телевизија КМБЦ, таткото Коди Шефер, кој најдените пари веднаш ги предал на полицијата од хотелот. Полицијата била […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото: Шестте најсреќни луѓе кои избегнаа смрт

Помеѓу шестте најсреќни луѓе кои за чудо извлекоа жива глава во речиси безизлезна ситуација, се наоѓа и српска стујардеса Весна Вуловиќ, која преживеа пад од 10.160 метри без падобран. Снимката за луѓето кои што за среќа останаа живи, за два-три дена е прегледана повеќе од милион пати. Некогашната стјуардеса на ЈАТ, на 26-ти јануари 1972 […]

______________________________________________________________________________________________________

Пушењето го подобрува здравјето? Покажале истражувања кои ја избегнале цензурата

Во изминатата деценија, направени се бројни истражувања кои покажуваат дека пушењето цигари е најлоша можна работа за вашето здравје. Тутунската фабрика која до пред 65 години била лековита, денеска е одговорна за сите терминални болести, но малкумина го свртеа вниманието на научните студии кои отворено ги донесоа во прашање нашиот страв и проѕир од тутунскиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Мразот во McDonald’, Burger King, KFC, Starbucks – повалкан од WC, покажаа анализи

Мразот во 60 отсто ресторани содржи повеќе бактерии отколку водата во нивните тоалети. Научниците го испитале мразот во McDonald’, Burger King, KFC, Starbucks, како и во кафулињата Rougeu и Nando’s, а како причина за таквата состојба го наведуваат почестото чистење на тоалетот од машините за мраз. Ни еден од најдените примероци не претставувал директна закана […]

______________________________________________________________________________________________________

Живот без телевизија – реалност за македонско село

Старите ТВ-приемници се изгасија, постарите жители или им се вратија на транзисторите или се распрашуваат каде да купат приемник. Булачани е село под падините на Скопска Црна Гора, има околу 1.500 жители, има и кабелска, но не се сите приклучени. Некои имаат пакети на „Бум“, други се на „Макс ТВ“, трети на „Тотал“, голем дел […]

______________________________________________________________________________________________________

И Македонците фаќаат рак од орален секс

Актерот Мајкл Даглас изјави дека ракот на гр­ло го добил како последица од вирус со кој се заразил преку орален секс со жени. Весникот “Гардијан” објави интервју, во кое Даглас го об­ви­ну­ва оралниот секс за страшната болест која му беше дијагностицирана во 2010 го­ди­на. Весникот, исто така, имаше цитирано и лекари што се скеп­тич­ни во […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонците рекордери во труење со Солна киселина

По двајца Македонци дневно се трујат со апчиња. Еднаш неделно по еден случај на обид за самоубиство со пиење на солна киселина. Македонија рекордер во европски рамки по труења со корозивни средства. Токсиколозите незадоволни од статистичките податоци кои постојано имаат тренд на зголемување. Околу 700 пациенти годишно пробале да се самоубијат со пиење на големи […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1