Archive | Балкан RSS feed for this section

Прада го искористува Балканот: За 240 е плата се прават во Тузла, а еден пар чевли е 1500 евра

Во близина на Тузла се произведуваат светски познатите ,,Прада,, чевли. Фирмата “Bosit Industrija” веќе 7 година соработува со Прада. Почнале во 2007 и прво изработувале само дел од чевлите но веќе 2 години ги изработуваат и комплетните модели. Има околу 100 вработени но директорот најавува нови вработувања. ,, Прада,, се повлекува од азискиот пазар. Ние […]

______________________________________________________________________________________________________

Потресна исповед на неутешната мајка на Ѓоша: Поради ова не можеше да спие и јаде со денови

Актерот Богољуб Митиќ Ѓоша, почина вчера во Белград во 49 година од животот. Беше со ведар дух и полн со оптимизам, а неговата мајка Зора Митиќ во потресна исповед открила дека тој последните денови ги поминал под огромен стрес и болка во душата. -Му останаа должни пари, тој од свои пари ги плаќаше актерите, а […]

______________________________________________________________________________________________________

Ѓоша починал во сон, го пронашла ќерка му- Детали од смртта на познатиот актер

Познатиот српски актер и комичар Богољуб Митиќ – Ѓоша ненадејано почина утрово. Според информациите, го пронашла неговата ќерка Наталија, мртов во 6 часот. Ѓоша претходните денови бил настинат и не сакал да оди на лекар на преглед, иако сопругата и пријателите инсистирале, за да не здобие сериозни здравствени компликации поради неговата гојазност. Како што се […]

______________________________________________________________________________________________________

Планирате одмор или викенд во Грција? – ова се цените на храната

Според истражувањата направени од страна на туристичките асоцијации во Македонија, и годинава најатрактивна или најомилена дестинација надвор од државата за нашите туристи се очекува да биде соседна Грција.Готви.мк ги прикажува просечните цени на овошјето и зеленчукот кои можат да се купат во дел од грчките супермаркети во моментов: Краставици: 1,20 Евра/1 кг Пченка: 0,65 Евра/парче Моркови: 0,70 Евра/1 кг […]

______________________________________________________________________________________________________

„Најдов тартуф и го продадов за 1860 евра – знам каде растат уште два и планирам…“

Сезона е на печурки. После обилните врнежи од дожд и топли денови, почна бербата на печурки. Во североисточниот дел на Босна, местата не се ниту планински, ниту рамни, суви ридови покриени со многу печурки. Еден од луѓето кои веќе над 40 години се занимаваат со берење печурки е Ашир Прњаворац, кој се населил во Горња […]

______________________________________________________________________________________________________

Шокантна исповед на берберот на Тито: Ми рече, изгледа ќе умрам!

Мухамед Бајриќ од Сребреница, во текот на својата долгогодишна кариера како фризер за клиенти имал бројни познати личности од културниот, политичкиот и спортскиот живот на поранешна Југославија. Некои од легендите кој се нашле на неговата фризерска столица се Тито, Алија Изетбеговиќ, Бранко Микулиќ, Даворин Поповиќ, Мирза Делибашиќ.Бајриќ далечната 1960 година се стекнал со занаетчиска диплома, […]

______________________________________________________________________________________________________

Се подарува оваа куќа – постои само еден услов да ја добиете

На страницата „Халоогласи“ е објавен интересн оглас од сопственик на парцела од 14 хектари и куќа од 68 метри квадратни во Брестовик, Гроцка, кој одлучил некому да му ги подари, но постои еден услов. Имено, идниот сопственик треба да го плати имотот од 7000 евра, а куќата ќе ја добие на подарок. Куќата има тераса, […]

______________________________________________________________________________________________________

ТРАГЕДИЈА: Мртвото тело на Анита пронајдено покрај црква, черепот и бил скршен

Анита живеела со своите мајка и сестра во Австрија во Вајц, каде посетувала средно училиште и повремено работела. Безживотното тело на 17-годишната Хрватка Анита Јурановиќ, било пронајдено во парк покрај црква во австрискиот град Вајц. Телото во неделата во 9:30 часот наутро го пронашол случаен минувач и веднаш ја известил полицијата. На самото место била […]

______________________________________________________________________________________________________

Познат глумец пронајден убиен во неговиот стан

Познатиот словенечки глумец Гашпер Тич (44) е пронајден убиен во неговиот стан во центарот на Љубљана, јавија љубљанските медиуми. За убиството е осомничено 20-годишно момче, кое се наооѓа во притвор. Истрагата е во тек и не се соопштуваат детали. Според неофициални информации, осомничениот самиот повикал полиција и го признал убиството. Тој тврди дека заедно со […]

______________________________________________________________________________________________________

Во војната се гледале преку нишан, а сега Ристо и Хасиб не можат еден без друг

Воениот инвалид од прва категорија Хасиб Салкановиќ му помага на на ветеранот Ристо Станковиќ, исто така инвалид. За време на војната во Босна и Херцеговина тие биле на спротивни страни. Хасиб бил војник во армијата на БиХ, а Ристо член на армијата на Република Српска, пишува „Радио Слободна Европа“. По неодамнешното уривање на неговата куќа […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО+ВИДЕО: Голем пожар беснее на Макарска ривиера, евакуирани три хотели

Туристи од три хотели на Макарска ривиера (Јадран, Нептун, Тамарис) и дел од жители се евакуирани денеска поради пожар во Горњи Тучепи. Во гаснењето на пожарот се вклучени околу 200 пожарникари кои ги спасија хотелите. За да се локализира пожарот употребени се и канадери, јавуваат хрватски медиуми. Пожарникарите проценуваат дека ќе биде исклучително тешко да […]

______________________________________________________________________________________________________

Ѓорѓе тргнал на погреб кај брат му, направил сообраќајка во која загинала неговата ќерка

Семејството Видаковиќ во стравичната несреќа кај Вишеград изгубиле една ќерка, додека другата е тешко повредена. Семејството со автомобилот паднале во кањонот на реката Ржав во Добрун кај Вишеград, по што Стоја Видаковиќ (34) починала вчера во болница, додека нејзиниот татко Ѓорѓе, мајката Станица и сестрата Ивана (32) се повредeни. Се уште не се разјаснети околностите […]

______________________________________________________________________________________________________

Александар го уби својот татко со 22 убоди од нож, неговата мајка го брани поради една работа

Александар Маринковиќ на 10 јануари минатата година на куќниот праг во родното село Глоговица, близу Алексинац, го масакрираше својот татко Срѓан Маринковиќ. Обвинителството смета дека 20 години робија е соодветна казна за ова дело. -Многу ми е жал и искрено се каам што тоа му го направив на татко ми, кратко рече Александар Маринковиќ (21) […]

______________________________________________________________________________________________________

Драма на плажа во Сутоморе: Силен ветер сруши тобоган, деца молат за помош врескаат и плачат

Силниот ветер кој вчера дувал во Сутоморе срушил конструкција на воден тобоган кој се наоѓал на самата плажа, а според зборовите на очевидци повредени се неколку деца Видео од овој инцидент објавено е на Фејсбук страницата Подгорички времеплов. Како што тврди авторот на снимката во инцидентот повредени се пет деца. – Децата имаа повреди на […]

______________________________________________________________________________________________________

Aктер убиен во центарот на градот

Словенечкиот глумец Гашпер Тич е убиен во својот стан во центарот на Љубљана, а осомничен е 20-годишно момче кое е уапсено од страна на полицијата.Полицијата ја продолжува истрагата и засега не открива детали за злосторството поради интересот на истрагата. Словенечките медиуми, повикувајќи се на извори од истрагата пишуваат дека 20-годишниот осомничен сам се јавил во […]

______________________________________________________________________________________________________

Регионот се тресе по двата охридски земјотреси, регистрирани нови потреси

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтерова скала денеска ја погоди Црна Гора, но не е причинета материјанла штета додека уште два земјотреси утрово ја тресеа охридската област, но нема извештаи за материјална штета. Во републичкиот сеизмолошки завод велат дека никој не им јавил дека почувствуал земјотрес и додаваат дека тоа не е земјотрес […]

______________________________________________________________________________________________________

Со години се преставувал како „принц од Црна гора и Македонија“ – уапсен е

Италијанската полиција го приведе Стефан Чернетиќ поради тоа што со години се претставувал како „принц од Црна Гора и Македонија“ и на тој начин измамил голем број претставници на џет-сетот, живеејќи на нивна сметка и нудејќи им соработка. Чернетиќ и неговиот соработник се обвинети за лажно претставување и фалсификување документи, а за црниот мерцедес, кој […]

______________________________________________________________________________________________________

Млада мајка почина од срцев удар а зад себе остави бебе старо 45 дена

23- годишната Аделиса Халиловиќ од Босна, починала од инфаркт, пред неколку дена а зад себе ја оставила својата ќеркичка која е стара само 45 дена. Според тамошнте медиуми, причина за срцевиот удар е вода во белите дробови. На социјалните мрежи објавен е апел за помош од нејзиното семејство, кое ги изнанади смртта на Аделиса. -Надија […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1