Archive | Живот RSS feed for this section

Истражување: Работниот ден треба да трае три часа

Едно британско истражување кое опфатило 1.989 службеници кои работат во канцеларија, покажа дека вообичаениот осум часовен работен ден е непотребно долг, зашто тие се продуктивни само два часа и 53 минути од нив, пишува „Дејли мирор”. Другиот дел од времето, луѓето го минуваат на интернет (еден час и 45 минути, во просек), или во разговор […]

______________________________________________________________________________________________________

Опасно е да се користи истата кеса два пати – еве зошто

Кесите на сите ни се неопходни кога пазариме, но еве зошто не треба два пати да се користи истата кеса, иако сите ја правиме оваа грешка. Ако месо, јајца, или риба, остават дамки во кесето, тогаш постои голем ризик кога повторно ќе ја искористите истата кеса да се разболите, а еве и зошто е тоа […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е голем ден: Направете го ова на празникот Вера, Надеж и Љубов

На 30 септември се празнува споменот на познатата Римјанка Софија, која своите ќерки Вера, Нада и Љубов ги воспитала да имаат вера во себеси и во Бога, да имаат надеж во неговата добрина и љубов кон ближните и кон Севишниот. Празникот е посветен на жените и нивните деца, првенствено ќерки. Се верува дека девојчињата треба […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија

Денеска е Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици што се многу почитувани кај нашиот народ. Именден празнуваат: Софија, Софка, Софко, Вера, Верица, Нада, Надежда, Натка, Љубе, Љупчо, Љубен, Љубомир, Љубосав, Људмил, Љуба. Светата црква и Софија ја прогласила за маченичка бидејќи таа е заслужна за воспитувањето на своите ќерки, но […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Крстовден – што не смеете да правите на овој свет ден

Празникот Воздвижение на чесниот крст, во народот познат како Крстовден, се празнува во чест на наоѓањето на крстот врз кој бил распнат Исус Христос и во чест на неговото враќање од Персија во Ерусалим. Поради неговата чудотворна моќ крстот е наречен и животворен крст. Црквата празнува два празника поврзани со чесниот крст, зимскиот Крстовден или […]

______________________________________________________________________________________________________

Ноќва спроти Крстовден, се остварува секоја желба! Еве што треба да направите…

По страдањата и распнувањето на Спасителот крстот станува жртвен знак на спасението и откуп на гревот. Крстот отелотворува жртвенa љубов, победата над злото, припадноста кон христијанството Во народните верувања денот се нарекува Крстовден и се смета дека сите молитви ќе се остварат. На Крстовден се прави аџилак пред Светиот крст. По страдањата и распнувањето на […]

______________________________________________________________________________________________________

Утре е голем празник: Крстовден го претскажува времето, ако врне еве каква ќе биде зимата

Утре е Воздвижение на св.Крст – Крстовден (пост). На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Ерусалим. Обиколувајќи ја Светата Земја Св. царица Елена намисли да го побара Чесниот Крст на Христос. Некој старец Евреин, по […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска на секој верник му се исполнува по една желба

За време на прогоните на Диоклецијан, Автоном кој беше по потекло од Италија се пресели во областа Витинија во Мала Азија, во некое место Сореос. Во црквата тој беше епископ. Во Сореос ја подигна црквата Свети Архангел Михаил. Близу Сореос се наоѓаше местото Лимна, населено исклучиво со незнабошци. Свети Автоном го проповедаше Евангелието и тука […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Свети Јоаким и Ана – обавезно подарете некому нешто, а еве и зошто

Денешниот празник е органски поврзан со празникот од претходниот ден, со празникот на раѓањето на Богородица. Како и по сите поголеми празници, и по овој празник се празнува споменот на непосредните учесници во настанот што ја сочинува содржината на вчерашниот празник. Тоа е споменот на светите Јоаким и Ана. Таткото на Јоаким се викаше Варпафир […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е голем празник, се чествуваат родителите на Пресвета Богородица

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 9 септември. Денеска е Св. Јоаким и Ана. Денешниот празник е органски поврзан со празникот од претходниот ден, со празникот на раѓањето на Богородица. Како и по сите поголеми празници, и по овој празник се празнува споменот на непосредните учесници во настанот што ја сочинува содржината на […]

______________________________________________________________________________________________________

Утре е голем празник: Молитвите на Мала Богородица им помагаат на трудните и на неротките

Утре е рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица кој е празник на мајката на сите мајки. Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници, сепак, тој почнал да се празнува многу подоцна. Дури откако ослабнало паганството, христијаните, покрај на […]

______________________________________________________________________________________________________

За љубов, среќа и успех потребни се само овие три растенија

Освен тоа што носат рамнотежа и позитивност, некои растенија наводно носат и одредени типови на среќа. Така, волшебниот цвет на орхидејата, според Фенг Шуи, древна кинеска вештина, ставена во просторот користи за пронаоѓање нова љубов. Орхидејата во спалната соба на ноќно орманче покрај кревет или на прозорец ќе биде исто така, многу убав украс и […]

______________________________________________________________________________________________________

Ставила Аспирин во машината за перење: Кога ја извадила облеката, не можела да поверува

Често после перењето на бела облека во машина за перење, таа може да ја промени својата боја и да стане сива. Без оглед на колку начини сте се обидувале да го отстраните сивилото, облеката останува иста. За среќа, постои одлично решение, потребно е да ставите само 325 мг аспирин во 2 литри топла вода. Оставете […]

______________________________________________________________________________________________________

Во четврток е тежок и голем празник– Ова никако не правете го!

Македонската православна црква и верниците на 21 септември ќе го одбележат големиот празник-раѓањето на пресвета Богородица, празник кој се нарекува и Мала Богородица. Овој празник се вбројува во 36 големи празници во црковниот календар обележани со црвени букви. Родителите на Пресвета Богородица Јоаким и Ана живееле во Назарет, а ќерката Марија ја добиле во постари […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Св. Симеон Столпник, ова мора да го направите

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 септември. Денеска е Преподобен Симеон Столпник. По потекло Симеон беше Сириец. Родителите му беа селани. На 18-годишна возраст тој ги напушти родителите и се замонаши. Откако помина неколку години во секакво смирување, одлучи да се предаде на посебен подвиг, дотогаш непознат во Црквата подвигот на столпништвото. […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е тежок празник, отсекување на главата на Св. Јован Крстител, никако не смеете да го правите ова

Празникот посветен на погубувањето на св. Јован Крстител што секоја година се празнува на 11 септември (н.с.) во народниот говор се среќава под различни имиња: Св. Јован Сечиглав, Св. Јован Отсечен, Св. Јован Опсечен итн. Поради значењето на овој светец црквата овој ден го прогласила за строг пост. Последниот старозаветен пророк Свети Јован е наречен […]

______________________________________________________________________________________________________

На Голема Богородица жените треба да го направат ова – помага против болести и неплодност

Денеска е Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица. Од повеќето празници посветени на пресвета Богородица овој е еден од најзначајните. Затоа народот овој празник го нарекува уште и Голема Богородица. Во македонските цркви и манастири можат да се сретнат прекрасни претстави на настанот што црквата го слави денес. Обично се наоѓаат над влезната западна […]

______________________________________________________________________________________________________

Ви загоре тенџерето? Еве трикови како лесно и брзо да го исчистите

Дури и на најускусните домаќини им се случува понекогаш да ја загорат храната и да остават дамки на садовите, кои барем  наизглед не можат никако да се отстранат. Безразлика дали станува збор за загорено млеко, сосови или друга храна, ви претставуваме два начини за ефикано чистење на загорените тави или тенџериња. Во загореното тенџере зовријте […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1