Archive | Македонија RSS feed for this section

Останаа без невести: Кризата во Украина ги погоди ергените во Македонија

Се пријавиле вкупно 24 лица, но поради војната во Украина патувањето е одложено.. „Kонфликтот во Украина ги погоди осамените ергени во Македонија затоа што поради војната во оваа земја не можат да отидат таму и да си изберат невеста. За некои мажи во изолирани заедници, немањето жена значи живот во апсолутна осаменост“, пишува американскиот сајт […]

______________________________________________________________________________________________________

Седумгодишно девојче од Скопје хоспитализирано со западнонилска треска

Седумгодишно девојче од Скопје со западнонилска треска во многу тешка состојба било хоспитализирано на Клиниката за детски болести. Вирусот кај девојчето деновиве бил и лабораториски потврден во Институтот за јавно здравје. Според информациите на Здравство24 детето било каснато од инфициран комарец во Грција за време на одморот со родителите. Извесно време по каснувањето седумгодишното девојче […]

______________________________________________________________________________________________________

Жители на Водно предупредуваат: Потпорните ѕидови пукаат, зградите ќе нè поклопат

Многу поттпорни ѕидови на улицата Славејко Арсов напукнуваат, велат граѓани кои биле на Отворениот ден во Општина Центар за своите проблеи се пожалија пред градоначалникот Андреј Жерновски. „Тие донесоа фотографии од потпорни ѕидови на улицата Славејко Арсов, од кои се гледа дека поради урбаната мафија и непланското градење, кое претходните општински раководства го аминуваа, потпорните […]

______________________________________________________________________________________________________

Четворица загинати во авионска несреќа на Голема Богодица во 2008 година

Авион од типот „цесна 172“, сопственост на аероклубот „Скопје-ер“, на 29 август 2008 година се урна кај местото Скребатно, во непосредна близина на Охрид. Во трагедијата во која, според очевидци, авионот удрил во земјата под прав агол, загинаа четворица. Тие натаму објаснуваат дека „цесната“ удрила во автомобил „застава 750“ во која имало 13-годишно девојче, кое […]

______________________________________________________________________________________________________

Сакате да заработите? – Пчеларството носи пари во Македонија

Производството на мед во Македонија не е на посакуваното ниво, нема доволно количества за задоволување на потребите, а потфрла и квалитетот. Можностите за профит во овој бизнис се големи ако се следат модерните трендови и редовно се инвестира во пчелните семејства. еден пчелин сандак чини 50 евра и приближно толку е да се купи и […]

______________________________________________________________________________________________________

Градот ќе ги плаќа часовите по англиски за таксистите

Скопските таксисти во наредните три години ќе учат англиски јазик на сметка на Градот, односно целата активност ќе се финансира од градската каса. Обуката ќе ја извршат професори по англиски јазик од скопските средни училишта, на кои градската власт ќе им ги намири трошоците за ангажманот. Такси-возачите што нема да го совладаат јазикот до 1 […]

______________________________________________________________________________________________________

Американски научници тврдат: Александар Велики не се сметал за Грк

Александар Велики бил од Македонија и не се сметал себеси за Грк, тврдат Плутарх и Аријан, кои ги сметаме за најавторитативни и најрелевантни од античките историчари. Според преводот на нивните книги на англиски јазик постои Александар од Македонија и тој јасно зборува за браќата Грци. Затоа решивме да одржиме семинар за животот на Александар во […]

______________________________________________________________________________________________________

Нема еднострано раскинување на договорите поради бременост

Кога избраниот лекар користи породилно отсуство, Фондот за здравствено осигурување нема да го раскинува еднострано договорот доколку тој не најде замена во рок од 35 до 270 дена. Како доказ, здравствената установа треба да приложи копија од два пати неуспешно објавен оглас за вработување на лекар од Агенцијата за вработување. До вработувањето на новиот лекар […]

______________________________________________________________________________________________________

Еден милион Македонци закачени на паметни телефони

Поставување статуси или фотографии на социјалните мрежи, проверка на електронската пошта, читање на најновите вести – секојдневно с` повеќе и повеќе македонски корисници на мобилна телефонија го прават ова преку своите уреди, кои им овозможуваат брз и едноставен пристап до интернет-мрежата. Македонците ги има зафатено истата треска за употреба на паметни телефони како и жителите […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонците најмногу имаат антички ген a најмногу сличности имаме со Србите?

Македонците, се нација која според овој институт има во најголем дел антички ген, дури 30%. Потоа се 20% Теутски (Тевтонски, старо германско племе), и по 15% словенски и хеленски корени. Нашиот ген, помеѓу останатото, содржи и 10% илирски корени. Според бројките, Македонците најмногу ДНК сличности имаат со Грците и Србите, а нагласени разлики со Бугарите […]

______________________________________________________________________________________________________

Автобуската станица во Скопје оди на оглас

Истекува договорот на приватното претпријатие „Руле турс“ со Град Скопје за закуп на автобуската страница во Скопје, најфреквентната транзит точка во државата. Градот во наредниот период ќе распише оглас за фирми кои би биле заинтересирани да стопанисуваат со автобуската станица во наредните 15 години. Основен критериум за избор на фирмата ќе биде највисоката понуда, при […]

______________________________________________________________________________________________________

Од октомври матичните лекари ќе пропишуваат повеќе лекови на рецепт

Од 1.октомври матичните лекари ќе пропишуваат повеќе лекови на рецепт. Фондот за здравствено осигурување им го зголеми буџетот за лекови од 330 на 400 денари по бод, пренесува порталот Здравство24. Како што велат од ЗПЛРМ за zdravstvo24.mk, ова нивно барање кое го прифати Фондот се должи на фактот што  голем број на лекови се симнаа […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Бабичка од скопски Пиволенд стана хит на Интернет

Бабичка облечена во весела комбинација била вистинска атракција додека танцувала и како што можеме да видиме од фотографиите, таа си поминувала фантастично. Vistina.mk

______________________________________________________________________________________________________

Божја казна или несреќен случај – громот во Берово кој уби 9 луѓе се уште ги стресува жителите

Божја казна, предупредување од светците, волја на природата или обичен несреќен случај? Никој од местото Туртела до Добри Лаки не се осмелува да биде сосема сигурен само во едно од можните сценаријата за стравотниот и непредвидлив удар на гром, кој во машкиот манастир „Успение на пресвета Богородица“, во Берово, среде празнична трпеза однесе девет животи […]

______________________________________________________________________________________________________

Охрид се наполни со туристи на крај на сезоната

Туристичките капацитети на струшкото крајбрежје се исполнети и крајот на сезоната е задоволувачки, оцени заменик претседателот на ХОТАМ Крсте Блажески, објави МИА. – Имаше неколку причини зошто јули не беше баш најдобро, но еве крајот на сезоната покажува задоволителни резултати, капацитетите на охридско-струшката ривиера се исполнети. Мислам дека и понатаму вака ќе се продолжи. Ќе […]

______________________________________________________________________________________________________

Продолжуваат кражбите на македонски регистарски таблички во Грција

Во вторникот на граничниот премин „Богородица” е пријавен нов случај на украдени регистерски таблички од возило на македонски државјанин. Случајот е пријавен од страна на жител на Кавадарци, сопственик на возило марка „сеат кордоба” од кое биле украдени регистерските таблички. Сопственикот на возилото пријавил дека во вторникот во Грција му биле украдени комплет регистерските таблички, […]

______________________________________________________________________________________________________

Исповед на скопска спонзоруша: Не излегувам од дома за под 150 евра

Човек не смее да биде прост во ова време. Kога станува збор за секс-дружба со бизнис или со политичката елита, девојката мора да работи и на себе. Да изгледа добро и да знае доста од светот на бизнисот и од светот на политиката. Да има свое мислење и секогаш да биде на страната на „пријателот“ […]

______________________________________________________________________________________________________

Затворска казна за возачот на автобусот што се судри со воз кај Овче Поле

Возачот на автобусот на Струмица експрес кој на 13 мај ја предизвика несреќата со патничкиот воз на пругата кај Овче Поле доби казна затвор од една година и девет месеци и забрана за управување со возила од Д категорија во рок од една година. Портпаролот на Основниот суд-Штип, Стојан Михов информира дека согласно измените на кривичниот законик […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1