Archive | Македонија RSS feed for this section

Тепачка во СДСМ

Лошите резултати што ги оствари кандидатот за градоначалник на “Сојузот за иднината“ Менде Диневски најверојатно беа причина за инцидент во седиштето на СДСМ во Битола  – објавува Нова Македонија, Според очевидците таму се случила тепачка и кршење на инвентарот. Битолската полиција го потврди инцидентот и моментно се наоѓа во седиштето на СДСМ да спречи инцидентот […]

______________________________________________________________________________________________________

Стевчо Јакимовски, старо-нов градоначалник на општината Карпош

Честитајќи ја победата на својот официјален Фејсбук профил, Стевчо Јакимовски потврди дека тој е победникот во трката за градоначалничката фотелја во општина Карпош.   Кандидатот за градоначалник на општина Карпош од Српската напредна партија во Македонија, Стевчо Јакимовски, пред малку прогласи победа со разлика од 10.000 гласови во однос на неговиот противкандидат од СДСМ, Андреј […]

______________________________________________________________________________________________________

Струга – води Кочоски 2000 гласа разлика засега

ДПА слави во Струга а водство до овој момент има Владимир Кочоски Кандидатот за градоначалник за општина Струга од ВМРО-ДПМНЕ, поддржан и од СДСМ, Владимир Кочовски води со 11.360 гласови, наспроти 9.076 на Зијадин Села од ДПА. Владимир Кочоски доби 41,72 процент од гласовите во Струга, наспроти 57,9 гласа за кандидатот на ДПА, Зијадин Села. […]

______________________________________________________________________________________________________

Коце Трајановски 71.000 – Јани Макрадули 36.000 гласови

Актуелниот градоначалник на Град Скопје, Коце Трајановски е во убедливо водство со 71.000 гласови. Коце Трајановски засега заработи 71.000 гласови,додека неговиот противкандидат од редовите на СДСМ, Јани Макрадули засега освоил 36.000 гласови. ВМРО-ДПМНЕ во уведливо водство е и во Чешиново, Старо Нагоричане, Јагуновце, Ресен, Лозово, Карбинци, Битола,Кавадарци, Велес, Бутел, Кочанни.

______________________________________________________________________________________________________

СДСМ води во Куманово, Струмица, Берово и Центар

Куманово, Струмица, Берово и Центар – ова се четирите општини во кои, според сè уште неофицијални податоци, води СДСМ. Според од изборниот штаб на оваа партија, од досега изброените гласачки ливчиња, опозициската коалиција „Сојуз за иднината“ ги губат изборите во Велес и во Ѓорче Петров. Сепак не ја исклучуваат можноста бројките да се променат со […]

______________________________________________________________________________________________________

ДПА води во Струга

Зејадин Села, кандидатот на ДПА за градоначалник на Струга, смета дека ја добил довербата од жителите на овој град. Се поголем е бројот на граѓани кои се собираат во Лабуништа и пред штабот на ДПА, кои како што велат, ја слават победата на ДПА. Во Струга во вториот круг покрај Села влезе и заедничкиот кандидат […]

______________________________________________________________________________________________________

ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа во Чешиново Облешево, Старо Нагоричане, Ресен, Јегуновце, Карбинци

ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа во Чешиново Облешево, Старо Нагоричане, Ресен, Јегуновце, Карбинци, а огромно водство во Битола, Кавадарци, Велес, Бутел и Кочани. На ниво на град Скопје, водството на Коце Трајановски е огромно – соодносот на гласови е 2:1 во корист на Трајановски.

______________________________________________________________________________________________________

Стефчо Јакимовски убедливо води во Карпош –

Кандидатот за градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски од СНС, убедливо води пред кандидатот на опозицијата Андреј Петров, со седум илјади гласа разлика. Како што дознаваме, Јакимовски набрзо за околу 10 минути и официјално ќе ја прогласи победата во Карпош, на прес конференција во неговиот изборен штаб. Нова Македонија

______________________________________________________________________________________________________

ВМРО-ДПМНЕ: Изборите празник за демократијата

 Денешниот втор круг од локалните избори беше празник за демократијата во нашата држава. И овој ден за Република Македонија, како и оној пред две недели ќе значи напредок за државата во остварување на европските перспективи, оценија вечерва од владејачката ВМРО-ДПМНЕ. – Граѓаните на Република Македонија во одличен број денеска излегоа на гласање во овој втор круг на изборите. Процентот […]

______________________________________________________________________________________________________

Граѓани од Пустец не знаат на која улица живеат – а знаат каде да гласаат? (Видео)

Жители на Пустец кои поседуваат македонски лични карти денеска масовно се појавиле на гласње во Центар информираат порталите Бриф и А1он. Тие како и телевизија Телма успеале да интервјуираат некои од нив кои според снимките не знаат на која улица живеат но знаат на кое гласачко место да гласаат. Опозиционата партија обвинува дека овие гласачи […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Хакиран фејсбук профилот на Жерновски

Фејсбук профилот на кандидатот за градоначалник на општина Центар, од Сојузот за иднината, Андреј Жерновски е хакиран денеска и на неговиот времеплов се постирани коментари со навредлива содржина. Во пораката која стои како насловна на профилот и наместо зборот „Победа“, стои зборот „беда“, а во постовите се коментира дека кандидатот е предавник на својата идеологија […]

______________________________________________________________________________________________________

Вицепремиерот Пешевски нападнат во Радолиште

Вицепремиерот во македонската Влада, Владимир Пешевски, е набљудувачот што денеска се соочил со физичко насилство во струшкото село Радолиште, објави Република. Поголема група активисти со примена на физичка сила (туркање) се обиделе да го отстранат Пешевски од избирачкото место. Поголем инцидент е спречен со брза интервенција на локалната полиција во Струга.

______________________________________________________________________________________________________

37,43% скопјани гласале до 17 часот – еве ги бројките во останатите општини

До 17 часот, на ниво на цела држава гласале вкупно 46,74% од граѓаните Во Скопје, до 17 часот гласале 37,43%. Најголема излезност е регистрирана во Лозово, односно 78,57% од жителите. Најмала излезност е забележана во Сарај, или 13.35% Според последните информации од Државната изборна комисија, до 17 часот гласале 53, 78% од гласачите во Ѓорче Петров, […]

______________________________________________________________________________________________________

Нивото на Охридското езеро се уште расте – му се заканува на градот

Неповолните временски услови проследени со врнежи од дожд во охридскиот регион дополнително ја усложнуваат состојбата со водотеците од сливот, како и на самото Охридско Езеро чие ниво и натаму е во пораст. Реките од сливот на езерото веќе на повеќе критични места се излеаа предизвикувајќи материјални штети, најмногу на обработливите површини, пренесува МИА. Нивото на […]

______________________________________________________________________________________________________

Ова е најубавата македонска спортистка

Ова е ракометарката Ива Стојковска. Има 22 години, а освен што е умешна на теренот носејќи го дресот на „Вардар“, „Македонски спорт“ ја прогласи и за најубава македонска спортистка.

______________________________________________________________________________________________________

Синот на Субрата, Сееманто Рој добил Македонско државјанство ?!

Најмладиот син на контроверзниот бизнисмен Субрата Рој, Сееманто Рој, од неодамна, според извори на Либертас, добил македонско државјанство. Сееманто е назначен од татко му да ја води фирмата Сахара глобал цом регистрирана во нашата држава. Државјанство во Македонија може да добие и странец и без да исполнува некој од потребните услови со дискреционо право од министерот […]

______________________________________________________________________________________________________

Охридското езеро ги поплави кафулињата на крајбрежјето (Фото)

Поради зголеменото ниво на водата во Охридското езеро во комбинацијата со невремето што денеска зафати некои делови од земјава, кафулињата на охридското крајбрежје утрото беа поплавени. фото: ohrid1.com ќ

______________________________________________________________________________________________________

Повторно семејно гласање во Струга

Утврдени неправилности при гласањто во Струга денес Во гласачко место 1917 во Велешта, Струга, забележани се 32 случаи на семејно гласање. Во гласачкото место е забележано и  присуство на неовластени лица, 4 случаи на јавно гласање, како и 3 наврати во кои едно исто лице гласало во име на 9 други. Press 24

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1